Artifisyel Üriner Sfinkter Ne Zaman Önerilir

Artifisyel Üriner Sfinkter Ne Zaman Önerilir


Şiddetli idrar kaçırma durumunda veya askı implantasyonu tedavisinin durumunuzu tam iyileştiremediğinde genellikle AUS (Artifisyel Üriner Sfinkter) önerilir. AUS uzun süreli bir etkiye sahiptir ve yaşam kalitenizi normale yakın bir şekilde arttırır.
Ameliyatı planlanmadan önce, doktor veya ürün danışmanınız cihazın nasıl çalıştığını göstermek ve kullanırken kendinizi rahat hissetmeniz için sizinle birlikte ürün hakkında görüşecektir. Doktor, AUS tedavisi almanıza engel bir durum olmadığından emin olmak için bazı testler yapacak veya isteyecektir. Bu testler;

Hasta anketleri

Doktorunuz hastalık belirtilerini ve bu durumun günlük yaşamınızı nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için bir anket doldurmanızı isteyebilir. Anketler ayrıca semptomlarınızın zaman içindeki gelişimini izlemek için de kullanılabilir. Bu nedenle bunları bir kereden fazla doldurmanız gerekebilir.

İdrar tahlili

Test için idrar testi vermeniz gerekebilir. Test, idrar yolu enfeksiyonunuz olup olmadığını da gösterecektir.

Mesane günlüğü

Doktorunuz sizden birkaç gün boyunca mesane günlüğü tutmanızı isteyebilir. Burada ne kadar sıvı gıda içtiğinizi ne sıklıkta idrar yaptığınızı ve ne kadar idrar ürettiğinizi not almanız gerekmektedir. Mesane günlüğü önemlidir, çünkü doktorunuzun şikayetlerinizi daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Artık idrarın değerlendirilmesi

Artık idrar, idrar yaptıktan sonra mesanede kalan idrar miktarıdır. PVR olarak da bilinir. Genellikle bir ultrason yardımıyla ölçülür.

Ped testi

Doktorunuz sizden bir süre boyunca taktıktan sonra pedlerin idrar kaçışı sonrası ağırlığını ölçtüğü Ped Testi de isteyebilir. Doktorunuz testi nasıl yapacağınızı size ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Ped testi yapmak kolay değildir. Bu test ile alakalı doktorunuzla tam iş birliğine ihtiyacınız olacaktır.

Ürodinamik değerlendirme

İdrara çıkma sıklığınız, miktarı ve mesane kaslarınızın ve idrar sfinkterinizin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi almak için ürodinamik test denilen bir değerlendirme gerekebilir. Ürodinamik değerlendirme üroflovmetri veya invaziv ürodinamik testlerden oluşur. Aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır.

Üroflovmetri

Üroflovmetri, idrar akışınızın hızını elektronik olarak kaydeden bir cihazdır. Hastane veya klinikte özel kabinlerde gizlilik içinde kolayca yapılır. Siz Üroflovmetri adı verilen bir kaba idrar yaparken doktorunuz idrarın mesaneden akışında herhangi bir engel olup olmadığını ve akış hızını kontrol eder.

İnvaziv (girişimsel) ürodinamik testler

İnvaziv bir ürodinamik test sırasında, doktorunuz mesanenizdeki ve karnınızdaki basıncı ölçmek için üretra ve rektumunuza kateter yerleştirir. Mesane, kateter vasıtasıyla yavaşça steril su ile doldurulur. Bu mesanenin idrarla doldurulmasını taklit etmek için yapılır. Mesaneniz dolduğunda, yukarıda bahsedilen üroflovmetre cihazı ile test yapılır.

Test sonuçları kateterlere bağlı bir ekranda anlık olarak gösterilir.

Sistoskopi

Doktorunuz sistoskopi cihazındaki küçük bir kamera yardımıyla üretranın ve mesanenin içine bakabilir. Üretra darlığı gibi durumlarda bu tanı gereklidir. Ayrıca sistoskopi, idrar kaçırma için ilk değerlendirme sırasında idrarda kan gibi başka semptomlardan şikayetçiyseniz veya tanınız net değilse de gerekebilir.

Görüntüleme

Doktor veya hemşire, idrar yolunuzu ultrasonografi veya manyetik rezonans görüntüleme ile tarayabilir. Aynı şekilde bu test de inkontinans için ilk değerlendirme için yaygın bir test değildir.

 


Artifisyel Üriner Sfinkterlerin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve Artifisyel Üriner Sfinkter tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüm görüşmeler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.

Etiketler:


Şu an buradasınız:


İdrar Kaçırma Tedavisi

Bize Ulaşın

ANDROMED (RIGICON MEDİKAL A.Ş.)
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim

WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.