Artifisyel Üriner Sfinkter Tedavi Süreci NasıldırKonuşmacı: Prof. Dr. Rahmi Onur

Videoda Konuşulanların Metini

Yapay Sfinkter adından da anlaşılacağı üzere yapay bir cihazdır. Bunun içerisinde bir sıvı sürkilasyonu devirdayımı var ve bu sıvının devirdaymı sırasında ortaya çıkan mekanik problemler oluşabilir bu oran son yıllarda geliştirilen bu tüplerin kıvrılmasının engellenmesi veya kopmasını engellenmesini sağlayan yeni yöntemlerle oldukça azaldı %10’un altına düştü. Bu cihazlarla 5 yıllık revizyon ya da 5 yıllık bir takım manipilasyonlar mekanik arızaların olma oranı %25’lerin altında şuanda eskiden bu oran %35-40 idi.

Komplikasyon Oranı Nedir?
Şu an 4 hastanın anca birinde bu problemler ortaya çıkabiliyor. Özellikle cihaza bağlı sorun ise daha da azalmaya başladı daha çok enfeksiyon ve vücudun buna vermiş olduğu belli bir takım reaksiyonlar rezervuarın vücut dışına atılması gibi mihrasyon uzaklaşma gibi problemler ortaya çıkıyor. Onun dısında en büyük sorunumuz bizim

enfeksiyon. Enfeksiyon mekanik bozulma ve idrar tüpünün incelmesi zamanla bu kelepçenin yaptığı baskı ile incelmesi ve orada bir deselerasyon yırtılma yaralanma ortaya çıkabilir. Buna da yine uygun yöntem seçerek uygun bir cihaz seçerek bunun önüne geçebiliyoruz.

Artifisyel Üriner Sfinkter Tedavi Süreci Nasıldır Hakkında Daha Fazla Bilgi
Artifisyel Üriner Sfinkter Tedavi Süreci Nasıldır

Bu, durum kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Doktor idrar yolundaki kateteri işlemden hemen sonra veya ameliyattan birkaç gün sonra da çıkarabilir. Genellikle Artifisyel Üriner Sfinkterin ameliyatından iki veya üç gün sonra hastaneden ayrılabilirsiniz. İdrarınızı rahat yapamıyorsanız veya mesaneniz tamamen boşalmazsa ya da enfeksiyon gibi yara bölgesinde gelişen sorunlarınız varsa hastanede daha uzun süre kalmanız gerekebilir. Önerilen hastanede kalış süresi kişiden kişiye, hastaneye ve hekimin tedavi protokolüne göre değişebilir. Standart bir zaman yoktur.
Hastaneden ayrıldıktan sonra, vücudunuzun tamamen iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle, alt idrar yolunuz tamamen iyileşene kadar AUS cihazı etkinleştirilmeyecektir. Bu durum işlemden sonraki haftalarda idrar sızıntısı yaşamaya devam edeceğiniz anlamına gelir. Bu süre zarfında pelvik bölgede ağrı hissedebilir veya idrar yaparken ağrı hissedebilirsiniz. Ameliyat sonrası bu durum çok normal olup ihtiyaç halinde doktorunuz bu süreçle ağrısız başa çıkmak için size ilaç reçete edecektir.
Doktor veya ürün danışmanınız ameliyattan 4-6 hafta sonra cihazı etkinleştirmek için size bir randevu ayarlayacaktır. Bu arada ameliyat yerlerinizi de kontrol edecektir. Genellikle bu tip operasyonlarda eriyen ve zamanla kendiliğinden kaybolan dikişler kullanılır.

İyileşme döneminde doktorunuz size şunları önerebilir:

• En az 2 litre idrar çıkışı sağlayacak kadar sıvı, özellikle su tüketmeniz
• 5 kilodan daha ağır bir şey kaldırmamanız
• Ağır egzersiz yapmamanız
• Banyo yerine duş almanız
• Termal banyolardan veya saunaya gitmekten kaçınmanız
• Diyetinizi kontrol ederek kabızlığı önlemeniz
• Cinsel aktiviteden kaçınmanız
• Bisiklet ve binicilik gibi operasyon sahasına zara verebilecek faaliyetlerden kaçınmanız

Aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçını kendinizde gördüğünüz durumlarda vakit geçirmeden doktorunuzu arayın veya hemen hastaneye gidin:
• Ateşiniz çıkarsa
• İdrara çıkamadığınız durumlarda
• Ağır kan kaybınız veya dayanılmaz ve ilaçla geçmeyen bir ağrınız varsa
• Yaraların kanamasına veya şeffaf sıvı sızmasına başladığını veya ağrıdığını fark ettiğiniz durumlarda
• Skrotumda (testis torbasında) şişme, ağrı veya kızarıklıklarında dikkatiniz çeken bir değişiklik olması durumunda

Dikkat!
AUS takılı hastalara çeşitli nedenlerle yapılacak olan üretral girişimlerde takılı AUS cihazının üretrayı saran kelepçenin (cuff) mutlaka açık hale getirilip de-aktive edilmelidir. Ayrıca üretral girişimde kullanılacak sondanın 16 F veya daha küçük bir boyda olması önerilir. Hastanın kendini ifade edemeyecek durumlarda hasta yakınlarının bunu bilmesi bildirmesi çok önemlidir.

Artifisyel Üriner Sfinkterlerin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve Artifisyel Üriner Sfinkter tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüm görüşmeler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.
İdrar Kaçırma Tedavisi

Bize Ulaşın

ANDROMED (RIGICON MEDİKAL A.Ş.)
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim

WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.