Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi Büyük Amelyat mıdır?

Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi Büyük Amelyat mıdır?

Hayır değildir. Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi genel veya spinal anestezi ile ortalama bir saat süren bir ameliyatla uygulanır. Skrotumun yanından oldukça küçük bir insizyon ile yerleştirilir. Operasyondan dört ile altı hafta sonra doktorunuz sistemi aktif eder ve kolay bir biçimde kullanıma başlanır.

Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi Büyük Amelyat mıdır?

Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi Büyük Amelyat mıdır

Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi Büyük Amelyat mıdır? Sorusunun yanında bunların önemi

Kadinlarda idrar kesesinin agzindaki tutma kaslarindaki gevseklige bagli idrar kaçirma siklikla alt karin boslugu (pelvis boslugu) içerisinde bulunan organlarin (idrar kesesi, rahim (döl yatağı), kadin yolu(vajina) ve kalin barsagin en uç kısmı meydana gelen rektum) sarkmasi ile beraber görülür. Kadinda bu organlarin sarkmasi bu organlari yerinde tutan pelvis zemin kaslari ve bu organlari pelvis bosluguna bagli tutan baglarin gevsemesi neticesi meydana çikar. Pelvis içi organ sarkmasi aynen tutma kaslarindaki gevseklige bagli idrar kaçirmada oldugu benzeri yaslanma, artmis dogum sayisi, zorlu dogumlar, yüksek dogum agirlikli bebek dogurma ve sismanlik benzeri nedenlere bagli olarak meydana çikar. Idrar kesesi sarkmasi tip dilinde sistosel, rahim (döl yatağı) sarkmasi uterus prolapsusu, rektum sarkmasi rektosel, rahimi alinmis hasta olanlarda vajina sarkmasi vajen güdük sarkmasi olarak adlandirilir.

Yukarida anlattigimiz idrar kaçirmalarin disinda kadinlarda rahim (döl yatağı) ameliyatlari sonrasinda ender olarak idrar kesesi ile vajina arasinda baglanti olusmasina bagli olarak siddetli ve devamli damlama tarzinda idrar kaçirmalar meydana çikabilir.
Kadinlarda idrar kesesinin mikrobik iltihaplanmalari erkeklere yönelik epeyce sik görülmektedir. Bu vaziyette kadinlarda idrar kesesinin iltihap nedeni ile asiri duyarliligi söz konusudur ve sik idrar yapma ve tuvalete yetisemeden idrar kaçirmayla kendini belli eder. Bu nedenle idrar kaçirmayla basvuran bir kadinda yakinmalarin ayrintili sekilde dinlenmesi ve muayenenin ardindan kesinlikle temel bir idrar tahlili yapilmalidir. Temel tahlilde iltihapdan süphelenilirse idrar kültürü yaptirilarak mikrobik iltihabin var olup olmadigi arastirilir. Mikrobik iltihap uyumlu antibiyotikle iyileştirme edilirse idrar kaçirma da ortadan kalkacaktir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

İletişim Formu