Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi Tedavisi Sonrası ve Sonucları

Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi Tedavisi Sonrası ve Sonucları

Düzelme kişiden kişiye farklılık gösterebilir ancak genel hasta memnuniyeti en üst seviyededir.

Tedavi edilmiş olan hastaların %92’si gerekirse Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi tekrardan taktıracağını, %96’sı ise başka bir arkadaşına tavsiye edebileceğini ifade etmişlerdir.

Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi 7 yılı aşkın süredir kullanan hastaların %80’ninde günlük ped kullanımı 0 ile 1 arasında görülmüştür.

Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi Tedavisi Sonrası ve Sonucları

Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi Tedavisi Sonrası ve Sonucları

Artifisyel Üriner Sfinkter Protezi Tedavisi Sonrası ve Sonucları 

Tuvalete yetisemeden idrar kaçirma ve sik idrar yakinmalari idrar kesesinin asiri duyarliligini ortadan kaldiran ilaçlarla siklikla basarili tek sekilde tedavi edilebilir. Bu ilaçlarin en mühim dezavantaji  devamli kullanildiklari müddetçe gösterişli olmalaridir. Ayrica bazen kalp ve sinir sistemi üstünde istenmeyen mühim hemen yan etkiler de olusturabilirler. Iste bu şekilde vaziyetlerde başka bir deyişle hasta devamli ilaç kullanmak istemiyorsa ya da ilaç kullanimina bagli mühim hemen yan etkiler söz konusuysa tibial sinir ikaz tedavisi olarak bilinen minimal girisimsel tedavi uygulamasi yapilabilir. Ayak bilegi iç yüzdeki kemik çikintisinin anında arkasindan geçtiğimiz tibial sinirin ince tek igne ile saptama edilerek yarim saat müddetle elektriksel ikaz verilmesi esasina dayanir.

Bu tedavi agrili ve aci veren tek tedavi degildir. Klinik sartlarinda 12 hafta müddetle uygulanmaktadir. Cevap alinan hasta olanlarda 2-3 ayda tek idame tedavisi yapmak gerekebilir. Öksürük ve hapsirma, agir kaldirmayla meydana çikan kaçirmalarda ise idrar tutma kaslarini kuvvetlendiren egzersizlerin hastaya ögretilmesi ve hastanin bunlari düzenli uygulamasiyla basarili neticeler alinabilir.

Inkontinans irade disi idrar kaçirilmasidir. Mesane içi basinç üretra kapanma basincini astigi süre meydana çikar.
Idrari tutmamizda gösterişli basit yapilar:
1- Üretranin (idrar yolu) dogal yapisi ve üretrayi saran sfinkter dedigimiz kas tabakalari. Çizgili kaslardan olusan sfinkter iradeli, çizgisiz kaslardan olusan sfinkter ise istegimiz disinda kasilip gevseyerek idrar tutma olayinda rol alirlar.
2- Pelvik tabani olusturan adaleler(levator ani adalesi) ve bunlari saran fasyalarin olusturdugu dayanak. Pelvik organlara saglanan bu dayanak bilhassa karin içi basincinin arttigi vaziyetlerde olusabilecek idrar kaçirmalarin ( baskı tipi idrar kaçirma) önlenmesinde etkilidir.
Idrari depolama ve periyodik olarak bosaltma olayinin denetimi primer olarak medulla spinaliste sakral yerlesimli spinal tepki iseme merkezinin (parasempatik gösterişli) denetimi altindadir.Mesanenin dolmasiyla bu merkeze ulasan ikazlar sonrasi tepki olarak iseme olayi olusur, fakat bebeklerde bu şekilde gelisen vakalar eriskinde beyin sapindaki iseme merkezinin ve beyinin baskilayici uyarilari ile geciktirilebilir ve uyumlu koltuk ve sürede bu baskilayici ikazlar kaldirilarak iseme gerçeklesir. Bu nörolojik kontrolde olusan sorunlarda degisik tiplerde idrar kaçirmaya sebep olabilir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

İletişim Formu