Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir? Sorusunun cevabı

İdrar kaçırma genel olarak üriner sistemde yer alan sfinkter olarak adlandırılan dairesel bir kasın zarar görmesiyle meydana gelir. Bu kas radikal prostat ve TUR prostat ameliyatı gibi operasyonlar sonrasında gereken sıkıştırmayı sağlayamayarak üretranın kapanmamasına ve bundan dolayı da idrar kaçağına sebep olur.

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir? Sorusunun yanında

Normal bir kisi idrarini tutabilme ve istedigi süre idrar yapabilme özelligine sahiptir. Kisilerde idrar tutamama durumu başka bir deyişle idrarin kisinin istegi disinda disari atilmasi idrar kaçirma olarak tanimlanir. Erkeklerde epeyce seyrek görülmekle beraber bu vaziyet kadinlarda sik görülmektedir. Idrar kaçirma sikligi yasla beraber artmaktadir ve bu sorun 40 yasin üstündeki kadinlarin %15-20’sinde görülmektedir.
Türkiye çapında 45 sehirde Üroloji ve Kadin Dogum polikliniklerinde Profesyonel. Dr. Bülent Çetinel baskanliginda sürdürülen bir sürü merkezli bir çalismada her 3 kadindan birinin idrar kaçirdigi saptama edildi. Bu polikliniklere idrar kaçirma yakinmasi disinda yakinmalarla basvuran 5565 kadin, idrar kaçirma yakinmalarinin var olup olmadigi, varsa bu yakinmanin siddeti, sikligi, tipi, yasam kalitesini ne derece bozdugu ve idrar kaçirma sebebiyle bundan önce iyileştirme görüp görmedikleri seklinde sorgulandiklarinda farklı neticeler ele geçirildi. Söyle ki; idrar kaçiran her 10 Türk kadinindan 9’u bu yakinmasini saklamakta ve iyileştirme amaçlı bir saglik kurulusuna basvurmamaktadir. Kadinlarda yas arttikça idrar kaçirma görülme sikligi artmaktadir. Bunun tersine kadinlarin egitim seviyesi arttikça idrar kaçirmanin görülme sikligi azalmaktadir. Kadinda idrar kaçirma en sik öksürürken ve hapsirirken ya da agir bir sey kaldirirken meydana çikmakta, bunu tuvalete yetisemeden idrar kaçirma izlemektedir. En rahatsiz edici idrar kaçirma sekli ise bütün bu durumlarin beraber görüldügü durumlardir.

Idrar kaçiran her 5 kadinin birinde sik ve siddetli idrar kaçirma söz konusudur. Kadinlar sik idrar kaçirmayi seyrek olarak idrar kaçirmaya yönelik 8 kat, fazla miktarda idrar kaçirmayi ise az miktarda idrar kaçirmaya yönelik 10 kat daha çok rahatsiz edici bulmaktadirlar. Sik ve siddetli idrar kaçiran kadinlar bu yakinmalarini en son derece rahatsiz edici bulmalarina ragmen bu sekilde idrar kaçiran her 10 kadinin 7’si iyileştirme amaçlı bir saglik kurulusuna basvurmamaktadir. Oysa bilinmelidir ki kadinda idrar kaçirma uyumlu ve yeteri kadar sekilde degerlendirilip idrar kaçirmanin altinda yatan ne sebeple dogru olarak belirlendiginde idrar kaçirma tedavisinin basari orani en son derece yüksektir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

İletişim Formu