İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma Nedir ?

Mesane kontrolünün kaybolması sonucu idrarın istem dışı olarak akıtılmasına idrar kaçırma denir.  İdrar kaçırma damlalar halinde olabildiği gibi yoğun bir şekilde de görülür. İdrarı tutamama, idrarın kontrol dışı olarak akması durumlarını kapsar.

İdrar kaçırma hastaları sosyal ve psikolojik olarak da etkiler. Aktivitelerde bulunamama, dışarı çıkamama gibi psikolojik etkilenmeler ve korkular olur. Hastanın kendine güvenini yitirmesi söz konusudur.

İdrar kaçırma yaş ilerledikçe sık görülmeye başlanan bir durumdur. Yaşı ilerlemiş kadınlarda, yaşı ilerlemiş erkeklere oranla idrar kontrolü daha zorlaşır ve idrarı kaçırma daha  fazla görülür.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir ?

İdrar kaçırma erkeklerde ve kadınlarda farklı şekillerde ortaya çıkabildiği gibi aynı özellikleri de gösterebilir.  İdrar kaçırma nedeni stres, başka bir hastalık, aşırı kilo yada yaşın ilerlemesi gibi nedenler olabilir. Yaşlı kişilerde idrar kaçırma sık sık görülen bir durumdur.

Taş , iltihap gibi sebeplerle tahriş olmuş idrar kesesinin zedelenmesi durumunda da idrar kaçırma durumları görülebilir. Hamilelik, kronik öksürük, menopoz gibi sebepler de idrar kaçırmaya sebep olabilir.

Aşırı kilolu kişilerde ve hamilelik sonrası karın bölgesinde oluşan iç basıncın idrar torbasına basınç uygulayarak kesenin aşağı doğru sarkması durumunda idrar kaçırma meydana gelir.  Fakat kilo vermek, idrar yollarını kasma gibi egzersizler yapılması da bu duruma yardımcı olacak yollardır.

İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir?

–          Sıkışma Sonucu İdrar Kaçırma :

Yoğun ve güçlü bir şekilde idrara çıkma ihtiyacına rağmen tuvalete yetişemeden idrarın kendiliğinden salınımı şeklindedir

–          Total İdrar Kaçırma:

Hastanın sürekli olarak iç çamaşırının ıslandığını belirttiği halde idrar kaçırdığını fark edememesi durumudur.

–          Taşma İdrar Kaçırma:

İdrarın kapasitenin üzerinde mesaneyi doldurması durumunda hastanın tuvalete gitme ihtiyacı hissetmeden damlalar halinde idrar kaçırması durumudur. Hasta ayrıca mesaneyi hiçbir şekilde tamamen boşaltamadığı şeklinde bir hisse de kapılır.

–          Stres İdrar Kaçırma:

En çok kadınlarda görülen bir semptomdur. Hasta genellikle egzersiz yapmak gibi aktivitelerde bulunurken veya da hapşırmak gibi hareketlerde idrar kaçırır.

–          Karışık Tip İdrar Kaçırma:

İki çeşit idrar kaçırma durumunun aynı anda ortaya çıktığı durumlarda görülür. Sıkışma ve stres idrar kaçırma yollarının aynı anda etkide bulunmasıyla kendisini gösterir. Örneğin, hasta hem öksürürken hem de aniden  sıkışarak idrar kaçırabilir.

–          Fonksiyonel İdrar Kaçırma:

Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklara sahip olan kişilerde, bulgular normal çıkmasına rağmen görülen idrar kaçırma türüdür.

İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar ?

İdrar kaçırma için belli bir yaş aralığı yoktur.  Her yaşta görülebileceği gibi özellikle 30lu yaşlardan sonra kadınlarda ağırlıklı olmak üzere her 4 kadından birinde görülür. Yaşın ilerlemesiyle görülme olasılığı daha da artar.

Oldukça yaygın ve önemli bir sorun olmasının yanı sıra birçok kişi halsizlik, mide bulantısı gibi toplum içinde rahatlıkla söyleyemediği ve utandığı için arka plana itilmiş olması yanlıştır. Bazen hayatının her döneminde bu sorunla karşılaşmış kişiler de görülebilmektedir.

İdrar kaçırmaya birçok durum sebep verebilmektedir. Araştırmalara göre kadınların %25’i yaş aralığı olmaksızın hayatlarının her döneminde bu sorunu yaşamıştır.

Erkeklerde İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir?

Kadınlara özgü görülen hamilelik, menopoz gibi idrar kaçırma nedenleri mevcuttu. Bu nedenler farklı olarak gruplandırdığımız idrar kaçırma durumlarına sebep olmaktadır. Bunların dışında genel olarak stres, aşırı kilo gibi nedenler ortaya çıkabilir erkeklerde idrar kaçırma durumlarında. Erkeklerde idrar kaçırma çeşitlerini ise genel olarak 3 grupta sıralayabiliriz.

–          İdrar Sonrası Oluşan Damlamalar:

Çoğu zaman prostat büyümesiyle birlikte oluşum göstermesinin yanı sıra her yaş grubunda görülebilecek bir durumdur.  Kişi idrarını yaptıktan sonra ve hatta iç çamaşırlarını giydikten sonra idrar akıtmaya devam edilir ve kişinin giysilerinin ıslandığı bile gözlemlenebilir.

–          Mesane Tıkanıklığı:

50li yaşlarla birlikte her erkekte prostat görülebilir. Prostat büyümesi ile birlikte mesane çıkışında oluşan tıkanıklığın zamanlı olarak giderilmemiş olması durumunda ortaya çıkar.

–          Prostat Ameliyatı Sonrası Oluşum:

Prostat ameliyatı sonucu idrar tutmayı sağlayan yapının zarar görmesi durumunda idrarı tutamama söz konusudur. Cerrahi tedavi ve egzersizlerle güçlendirme çalışmaları yapılabilmektedir.

İDRAR KAÇIRMA HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR Mİ ?

Günümüzde bazı durumların idrar kaçırmaya sebep olabildiği gibi idrar kaçırmanın da bazı hastalıkların habercisi olabildiğini biliyoruz. Hamilelik, menopoz, aşırı kilo, prostat gibi bazı durumlar idrar kaçırma için büyük sebep olurken bazı nörolojik semptomların da idrar kaçırmaya sebep olduğu bilinmektedir.

Bunun dışında idrar kaçırma da bazı hastalıkların habercisi olabilir. Örneğin şeker hastalığı, inme, Parkinson, Alzheimer gibi hastalık belirtilerinden önemli bir tanesinin idrar kaçırma olduğu bilinmektedir. Bu nedenle idrar kaçırma üzerinde durulması gereken ciddi bir göstergedir.

 

İDRAR KAÇIRMA RAHATSIZLIĞINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR ?

Erkeklerde 40, kadınlarda 30 yaşlarından sonra yıllık rutin olarak ürolojik muayenelerin yapılarak olası rahatsızlıkların önüne geçmek veya erken teşhisi ile gerekli önlemleri almak gerekir. Her tür idrar problemlerinde vakit kaybetmeden hekimlere başvurulması ve gerekli kontrollerin yapılması gerekir.

Mesanenin doğru kullanılmasının da idrar kaçırma rahatsızlığını önleme konusunda oldukça büyük etkisi vardır.  Uzun süre idrar tutumu yapılmamalı ve bol sıvı tüketilmelidir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

İletişim Formu