İdrar Kaçırma Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar?

İdrar Kaçırma Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar?

İdrar kaçırma için belli bir yaş aralığı yoktur. Her yaşta karşılaşılabileceği gibi özellikle 30’lu yaşlardan sonra kadınlarda ağırlıklı olmak üzere her 4 kadından birinde görülür. Yaşın ilerledikçe görülme olasılığı daha da fazlalaşır.

Oldukça yaygın ve önemli bir problem olmasıyla birlikte birçok kişi halsizlik, mide bulantısı gibi toplum içerisinde rahat şekilde söyleyemediği ve utandığı için arka plana itilmiş olması doğru değildir. Bazı zamanlarda yaşamının her döneminde bu problemle karşılaşmış kişiler de görülebilmektedir.

İdrar kaçırmaya birçok durum neden olabilmektedir. Araştırmalara göre kadınların %25’i yaş aralığı olmaksızın yaşamlarının her döneminde bu problemle karşılaşmıştır.

İdrar Kaçırma Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar?

İdrar Kaçırma Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar

İdrar Kaçırma Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar? Sorusundan ziyade bu konular ile ilgili soruları aşağıda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Hangi vaziyetlerde görülür?

İdrar kaçırma sorunu; fazla ve kolay değil doğum yapmış, bundan önce cerrahi işlem görmüş, menopoz çağında bel fıtığı benzeri omurilik sıkıntıları hayatını sürdüren her 10 ka­dından 8’inde görülür. İdrar kaçırmanın asıl sebebi, leğen ke­miğinin zemininde yerleşmiş kasların veya mesane boşalmasını muayene eden kasların zayıflamasıdır. Kısacası tedavi alternatifleri üstünde duralım: İlaç tedavisi, davranış ve kas tedavisi, cerrahi müdahale başlıca tedavi seçe­nekleridir.

Günümüzde daha az keşi ile yapılmış olan tek takım ameliyat teknik­leri ile idrar kaçırma sıkıntıları kolaylıkla çözülebilir. Aşağı Yukarı 30-40 dakika devam eden bu ameliyatlar, lokal veya spinal, başka bir deyişle bel bölgesine şırınga ile verilen anestezi ile yapılır, hastanın şuuru açıktır, fakat rastgele tek veya ağrı duymaz. Hasta Kişi, benzer gün veya ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat ardından ağrı, kanama, kaşıntı, kabızlık veya oturamama benzeri sorunlar meydana çıkmaz. Uzun süreli hasta kişi takip sonuçlan, yüzde 100’e varacak biçimde başarılıdır.

İdrar Kaçırma Sıkıntıları Ne Türlü Oluşur?

İdrar kaçırma sıkıntıları, genellikle orta yaşta görülen bu sorun, bazen kolay değil doğum yapmış vajinada yırtıklar olmuş, pelvis tabanı yırtılmış genç bayanlarda da görülebilir. Hafif, orta ve kuvvetli olarak üç biçimde görülebilir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

İletişim Formu