İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

İdrar kaçırma erkeklerde ve kadınlarda farklı biçimlerde ortaya çıkabildiği gibi aynı özellikleri de gösterebilir. İdrar kaçırmaya stres, başka bir rahatsızlık, aşırı kilo veya yaşın ilerlemiş olması gibi durumlar neden olabilir. Yaşlılarda idrar kaçırma yoğun bir şekilde karşılaşılan bir durumdur.

Taş, iltihap gibi nedenlerle tahriş olan idrar kesesinin zedelenmesi durumunda da idrar kaçırma durumlarına rastlanılabilir. Hamilelik, kronik öksürük, menopoz gibi nedenler de idrar kaçırmaya yol açabilir.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir

Aşırı kiloları olan kişilerde ve hamilelikten sonra karın bölgesinde oluşan iç basıncın idrar kesesine basınç uygulayarak torbanın aşağıya doğru sarkması durumunda idrar kaçırma olur. Ancak kilo vermek, idrar yollarını kasma egzersizleri yapmak da idrar kaçırmamaya yardımcı olacak yöntemlerdir.

İdrar kaçırma genel itibarı ile üriner sis- temde bulunan sfinkter diye adlandırılan dairesel bir kasın zarar görmesiyle meydana gelir. Bu kas radikal ve TUR prostat ameliyatı gibi ameliyatlar sonrası gereken sıkıştırmayı sağlayamayarak üretranın kapanmamasına ve böylelikle de idrar kaçırmaya sebep olur.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir? konusundan ziyade

İdrar Kaçırma Sıklığı Nedir?

Ülkemizde idrar kaçırma sıklığını araştıran çalışmalar menopozdaki bayanların %40-69’nun, doğurganlık dönemindeki bayanların 20-46’sının farklı derecelerde idrar kaçırdığını meydana koymaktadır. Bu bayanların beşte dördü idrar kaçırmayı yaşlanma ve doğumun natürel bir sonucunda görmektedir. Kaba bir hesapla ülkemizde 3.5-4 milyon kadın bu vaziyetten müzdarip meydana gelmesine karşın bunların beşte biri iyileştirme amaçlı hekime başvurmaktadır. İdrar kaçıran bayanların % 10’u kaçırma sebebiyle ped kullanmakta, aktivasyonlarını sınırlamakta ve bu vaziyetten hayat kaliteleri negatif etkilenmektedir. İdrar kaçırma sıklığını araştırdığımız bir çalışmamızda kritik şekilde idrar kaçıran ve iyileştirme gerektiren bayanların dörtte üçüne gittikleri doktorlar idrar kaçırmayla bağlı soru sormamaktadırlar.

İdrar Kaçırmadan Korunmak İçin Ne Yapılabilir?

İdrar kaçırmadan korunmak amaçlı hamilelikte bir sürü güzel bir takip yapılmalı ve normal doğumu zorlaştıran bir ne sebeple varsa hasta sezaryenle doğurtulmalıdır. Kabızlık, astım, bronşit benzeri pelvis tabanı negatif etkileyen hastalıklar varsa iyileştirme edilmeli, sigara ve pek kilodan uzak durulmalıdır. Kadınlar bizzat kendilerine pelvis taban kaslarını çalıştırdıkları Kegel egzersizlerini normal yaşantılarında ve hamilelikte hayatın bir parçası haline getirmelidirler.Detaylı bilgi için tıklayınız.

İletişim Formu