İdrar Kaçırma Tedavisinde Tedavi Seçenekleri

İdrar Kaçırma Tedavisinde Tedavi Seçenekleri


Tedavi seçenekleri idrar kaçırma

İdrar kaçırma ile başa çıkmanın birçok farklı yolu vardır. Hastalık belirtileri sizi rahatsız ediyorsa aile doktorunuza, pratisyen hekime veya üroloğa danışarak yardım almanız gerekir.

İdrar kaçırma tedavisi,

 • İnkontinans tipine,
 • Kaçırmanın ne kadar şiddetli olduğuna ve
 • Neden kaynaklandığına bağlıdır. İnkontinans için herkeste işe yarayan tek bir çözüm/tedavi yoktur. Hangisinin size en uygun tedavi olduğunu bulmak için farklı seçenekleri sırasıyla denemek hekimler arasında yaygındır.

Bazen, koruyucu önlemler durumunuzu önemli ölçüde iyileştirebilir ve daha iyi bir yaşam kalitesini sağlar. Bu önlemler yaşam tarzı değişiklikleri, mesane eğitimi ve pelvik taban kas egzersizlerini içerir. Konservatif tedavi etkili değilse, ilaç ve cerrahi gibi diğer tedavi seçenekleri de artık göz önünde bulundurulmalıdır.

Üriner inkontinansı tedavi etmek için en çok kullanılan ilaçlar antimuskarinik (veya antikolinerjik) ilaçlar ve mirabegrondur. Her ikisi de idrar kaçırma durumunu iyileştirmek amacındadır. Bazı durumlarda, desmopressin, duloksetin veya vajinal östrojenler gibi diğer ilaçlar da uygun olabilir. Size hangisinin uygun olacağını ve olası yan etkilerini hekiminiz anlatacaktır.

Üriner inkontinans için cerrahi tedavi

Bazen konservatif veya farmakolojik tedavi sorununuzu iyileştirmeye yetmez. Bu durumlarda, diğer tedavi seçeneklerini değerlendirmek gerekir.

 Acil idrar kaçırma için ikinci basamak tedavi

Bazen kendi kendinize yaptığınız mesane eğitimleri veya doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar acil idrar kaçırma (UUI) probleminizi iyileştirmeyebilir. Bu durumlarda, diğer tedavi seçenekleri mevcuttur.

UUI için ortak ikinci basamak tedavi seçenekleri şunlardır:

 • Botulinumtoksin (Botox) Mesane Enjeksiyonu
 • Sinir stimülasyonu, (nöromodülasyon olarak da bilinir)
 • Mesane hacmini arttırma cerrahisi

 Acil idrar kaçırma için cerrahi tedavi seçenekleri :

 • Botulinumtoksin mesane enjeksiyonu: Mesane duvarınıza Botox enjeksiyonu ile mesanenizin istemsiz kasılmasını önleyen bir tedavi yöntemi.
 • Sinir stimülasyonu (nöromodülasyon): Mesane davranışını kontrol eden sakral sinirleri uyarmak için mikro elektrik darbeleri ile tedavi şekli.
 • Mesane hacmini arttıran cerrahi: Bu ameliyat, sadece diğer tüm tedaviler başarısız olduğunda ve çok nadir olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu ameliyat önerilirse, faydaları ve yan etkilerini doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Stres üriner inkontinansı için cerrahi tedavi seçenekleri:

 • Subüretral askılar: Uretra altına yerleştirilen askı.
 • Hacim arttırıcılar: Mesane direncini arttırmak için üretraya enjekte edilen bir madde.
 • Harici sıkıştırma cihazları: Sızıntıyı önlemek için üretrayı sıkıştıran cihazlar.

 Mesane ameliyatı

Şikayetleriniz eğer ilaç veya diğer tedavilerle düzelmediyse (veya yeterli gelmediyse) artık bundan sonra mesanenizde cerrahi çözümlere sıra gelmiş demektir. Bu tedavinin amacı mesanenin kapasitesini arttırmaktır. Böylece mesaneniz daha fazla idrar biriktirerek dolu halindeki basınç azalacaktır.

Doktor karnınızın altında bir kesi yapar ve mesanenin boyutunu artırmak için bağırsaktan aldığı bir parçayı yama olarak kullanır. Bu prosedüre mesane büyütme veya sistoplasti denir ve günümüzde nadiren yapılır (Şekil 3).

Şekil 3: Mesane Büyütme Cerrahisi
Şekil 3: Mesane Büyütme Cerrahisi

Artifisyel Üriner Sfinkterlerin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve Artifisyel Üriner Sfinkter tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüm görüşmeler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.


Etiketler:


Şu an buradasınız:


İdrar Kaçırma Tedavisi

Bize Ulaşın

ANDROMED (RIGICON MEDİKAL A.Ş.)
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim

WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.
Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.