Üriner İnkontinans

Üriner İnkontinans ile ilgili olara kişinin günlük yaşamını kısıtlayan ve sürekli endişe yaratan rahatsızlıklardan biri de üriner inkontinans olmaktadır. Bu rahatsızlık genellikle kadın hastalarda görülmektedir. Yaşın ilerlemesi ile bu tarz problemlerin görülmesi son derece normaldir. Bu gibi durumlarda üriner inkontinans rahatsızlığı kesinlikle ihmal edilmemeli ve bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bu rahatsızlık genellikle 40 yaşı aşmış kadınlarda görülmektedir fakat gençlerde görülebilme ihtimalide bulunmaktadır. Bu tarz idrar kaçırma durumlarında genellikle uzmana başvurulmamakta ve üriner inkontinans rahatsızlığı için özel olarak tasarlanmış olan hasta bezleri kullanılmaktadır. Kullanımı oldukça zor olan bu tarz ürünlerin kullanımı yerine inkontinans tedavisi için bir adım atılmalı ve güvenilir bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Güvenilir bir sağlık kuruluşuna başvurulması inkontinans tedavisinin başarılı olması noktasında büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple tedavi görülecek merkez dikkatle araştırılmalı ve üriner inkontinans tedavisi görmüş olan hasta yorumları incelenmelidir.

Üriner İnkontinans Sebepleri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın kadınlarda daha sık görülmesinin belli başlı nedenleri bulunmaktadır. İlk neden doğumdur. Doğum üriner inkontinans oluşumuna neden olan ilk faktördür. Bunun yanı sıra yaşlılık ya da kanser gibi rahatsızlıklarda üriner inkontinans rahatsızlığına neden olabilmektedir. Kanser özellikle rahim ve mesane bölgesinde olduğunda üriner inkontinans rahatsızlığına sebep olabilmektedir. Kansere bağlı olarak rahimin alınması da üriner inkontinans rahatsızlığına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda en doğru inkontinans tedavisi, hastalığın oluşumuna sebep olan esas problemin bulunması ile yapılacaktır.

Üriner İnkontinans Rahatsızlığının Sık Görüldüğü Kişiler

Bu hastalığın görülme olasılığı bazı kişilerde çok daha fazla olmaktadır. Bazı sağlıksız alışkanlıklar ya da durumlar üriner inkontinans rahatsızlığına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlığın en sık görüldüğü kişiler kadınlardır. Doğuştan gelen vücut ve organ farklılıkları buna neden olmaktadır. Bunun yanı sıra sigara kullanan kişilerde çok daha sık görülen üriner inkontinans, sigaranın zararlı etkilerinden sadece bir tanesidir. Obezite problemi olan kadınlarda çok daha sık görülen bu rahatsızlığın oluşma sebebi fazla kiloların mesaneye baskı yapmasıdır. Bu gibi durumlarda inkontinans tedavisi için bir muayeneden geçilmeli ve varsa zararlı alışkanlıklar acilen bırakılmalıdır.

Üriner İnkontinans Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tarz hastalıkların tedavisi mümkündür. Bu sebeple tedavisi yoktur diye düşünülüp muayeneden uzak kalınmamalıdır. Bu gibi durumlarda inkontinans tedavisi çok daha uzun sürecektir. Birçok yöntemin uygulandığı inkontinans tedavisi yöntemlerden ilki ilaç tedavidir. Hafif olan rahatsızlıklarda bu tip inkontinans tedavisi uygulanmaktadır. İleri düzey idrar kaçırmalarda ise cerrahi inkontinans tedavisi uygulanması çok daha doğru olacaktır. İnkontinans rahatsızlığının belirtileri ve nasıl tedavi edileceği ile ilgili çok daha detaylı ve geniş kapsamlı bilgi için http://www.inkontinans.net/uriner-inkontinans/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

Üriner İnkontinans Nedir?

İdrar Kaçırma Yani Üriner İnkontinans Nedir?

Halk arasında adı idrar kaçırma olarak bilinen inkontinans daha doğrusu üriner inkontinans nedir? İdrar kaçırma olarak bilinen üriner inkontinans nedir bireylerin istemeden de olsa idrar kaçırmalarıdır. Genel de 30 ve 40 lı yaşlardan sonra başlayan bir problemdir. Günlük hayatın ve sosyal yaşamın akışını etkileyen, sorunlar yaratan bir hastalıktır inkontinans. Hastalık yani üriner inkontinans nedir biliniyor fakat neden oluyor bu hastalık?

Üriner İnkontinans Nedenleri?

Eğer bir diyabet hastasıysanız inkontinans hastalığınızın bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Genel olarak ani bir idrar sıkışması diyabet habercisidir. Erkekler de ise daha çok prostat hastalıklarında oluşan bir problemdir çünkü prostat hastalığı mesane de bir baskı oluşmasına ve üretra dediğimiz idrar kanalında sıkışma ve daralma görülmesine neden olur. Bu da idrarla alakalı birçok probleme yol açar. Vücut belirli bir kilodan sonra düzensizlik yaşayabilir ve birçok problem oluşabilir. Obezite gibi bir durumda mesanenin kaldıramayacağı bir baskı oluşur ve idrarı tutamama gibi problemler ortaya çıkar. Çok fazla doğum yapan kadınlarda da inkontinans problemi görülebilir. İnkontinans sebeplerini ve üriner inkontinans nedir öğrendik ama bunu engellemek için ne yapmalıyız?

Üriner İnkontinans Nasıl Önlenir?

İdrara çıkması gerektiğinde çoğu insan hemen tuvalete gitmiyor ve idrarını tutuyor. Bu alışkanlık mesane de problemler oluşabilir. İdrar kaçırma yani inkontinans problemi yaşayabilir. Aynı zaman da belirli bir yaşın üzerine geldikten sonra düzenli olarak ürolog ve jinekolog kontrollerini aksatmamanız gerekiyor. İnkontinans nasıl önlenir, üriner inkontinans nedir öğrendikten sonra en önemli konu nasıl tedavi edildiğidir.

Üriner İnkontinans Tedavisi

İlk olarak davranışsal tedavi yöntemleri denenir. Mesane ile ilgili egzersizler, beslenme şekilleri gibi uygulamalarla tedavi etmeye çalışılır. Fiziksel olarak ise kas egzersizleri yaptırılır ve kaslara elektrot yerleştirilerek bir tedavi yöntemi uygulanır. Bir başka yöntem ise ilaçla tedavidir. Fakat bazı ilaçlar yan etki yaratabilir. Medikal araçlar ile idrar kaçırması engellenebilir. Mini tampon veya silikon araçlar kullanılabilir. İlerlemiş vakalar da ise cerrahi yöntemler uygulanabilir. Mesane kas tabakasına botoks yapılır veya sinir uyarıcı cihazlar ile uygulama yapılır. Alternatif bir tedavi yöntemi ise erkekler de kullanılabilen artifisyel üriner sfinkter ürünü erkeğin testislerine yerleştirilir ve idrar yapmak istenildiğinde pompa yoluyla idrar çıkışı sağlanır. İnkontinans ya da üriner inkontinans nedir konusu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için veya üriner inkontinans nedir konusu ve sebepleri hakkında bilgi sahibi olmak için http://www.inkontinans.net/uriner-inkontinans-nedir/ siteye başvurabilirsiniz.

Urge İnkontinans

Urge İnkontinans ile ilgili olarak birçok insanın başına gelen büyük problemlerden biri idrar torbasından istemsiz olarak idrarın dışarı çıkması durumuna inkontinans denir. İki türü vardır ve bunlar fekal inkontinans ile urge inkontinans çeşitleridir. İdrar kaçırma da denilen bu rahatsızlık genelde kadınlarda görülür ancak erkeklerinde başına gelmektedir. Her 10 kadından birinde bu rahatsızlık görülmektedir. Bu durumdaki kişilerin utanç duymasına neden olan urge inkontinans rahatsızlık veren bir hastalıktır. Bu hastalığın birçok sebebi vardır. Bu sebep kadar da tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu hastalığın kendisinde olduğunu düşünen kişiler bir üroloğa başvurarak fekal inkontinans ve buna benzer hastalıkların tedavi yöntemlerini uygulayabilir. Hastalık tedavi edilmezse sosyal yaşamı etkileyebilir.

Urge İnkontinans ve Türleri

İdrarın istemeden dışarı çıkması durumuna denmektedir. Hasta bu durumda kendi isteği ve talebi dışında idrar kaçırmaktadır ve urge inkontinans genelde kadınlarda görülmektedir. Değişik türleri de olan bu hastalık ciddi boyutta idrar kaçırmalara sebep olmaktadır. Eğer hasta gelen idrarını istese de engelleyemiyorsa veya erteleyemiyorsa urge inkontinans türü idrar kaçırma hastalığı var demektir. Bu durumdaki hasta tuvaleti geldiği zaman lavaboya bile yetişemez durumdadır. Yaşlılarda ve çocuklarda en fazla görülen idrar kaçırma türüdür. Nedenleri farklı olarak her yaş gurubunda da görülebilen urge inkontinans enfeksiyon nedeniyle meydana geliyorsa tedavisi çok kısa sürmektedir. İlaç tedavisi ve davranışsal terapi yöntemi ile tedavisi yapılan bu hastalık fekal inkontinans türü idrar kaçırmanın da engellenmesini sağlamaktadır. Tedavi yöntemi hastaya göre belirlenmektedir.

Fekal İnkontinans Tedavi Seçeneği Çok Fazladır

İdrar kaçırma hastalığının sebebine göre seçilen tedavi yöntemi de değişmektedir. Diyetler, ilaç tedavileri, ameliyat, egzersiz ve diğer tedavi yöntemleri uygulanan yöntemlerdendir. Hastalığın sebebi kaslardan dolayı meydana geliyorsa fekal inkontinans için egzersiz yöntemi uygulanır. Bu şekilde o bölgedeki kaslar güçlendirilerek idrarın tutulması sağlanmaktadır. Bu şekilde idrar kontrol altına alınmış olacaktır. Doğum esnasında meydana gelen sarkmalar sebebi ile fekal inkontinans türü idrar kaçırma görülüyorsa tedavi için cerrahi yöntem tercih edilir. Bu yöntemle hem hasar gören yer tedavi edilebilirken hem de değiştirilebilmektedir.

Fekal İnkontinans Tedavisinde Sinirsel Uyarı ile Sorun Çözülmektedir

Omurilikten pelvis denilen yere kadar uzanan sinirlere sakral sinirler denir. Bu sinirler kasların gücünü ve etkisini belirler. Küçük ve sık sık yapılan elektrik uyarıları yapan bir cihaz vücuda yerleştirilir ve bağırsak kaslarının güçlenmesi sağlanır. Diğer yöntemlerle tedavi edilemeyen fekal inkontinans hastalığı için bu uygulama etkilidir. Daha fazla bilgi almak için http://www.inkontinans.net/urge-inkontinans/ adresi ziyaret edilebilir.

Stres İnkontinans

Stres İnkontinans günümüzde özellikle kadınlarda görülen, az da olsa erkeklerde görülen idrar kaçırma hastalığı, sosyal hayatı etkileyen ciddi bir sorundur. Bu sorunu yaşayanlar inkontinans ne demek genelde bilmezler. Bu hastalıkta hasta istemsiz olarak idrarını tutamaz. Bu durum sosyal hayatı olumsuz olarak etkilemektedir. Hastaya utanç verdiği için çoğu hasta inkontinans ne demek ilgilenmez. Ancak bu durum tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumdur. Bu rahatsızlığı oluşmasında birçok etken vardır. Bu etkenlerin sayısı kadar da tedavi yöntemleri vardır. Yaşam temposunun zayıflamasına neden olan inkontinans ne demek araştırılması gereken bir durumdur. Bu araştırma sonucunda da geliştirilen birçok tedavi yöntemlerinden en uygun olanı seçilmelidir.

İnkontinans Ne Demek ve Sebepleri Nelerdir?

Genellikle büzücü olan kasların zarar görmesi ile ortaya çıkmaktadır. Büzücü kaslar, idrar torbasında biriken idrarın kontrolünü sağlamaktadır. Bu kas üretrayı kapatamadığı durumda idrar kaçırma durumu meydana gelir. Etkin tedavi için öncelikle inkontinans ne demek bilinmelidir. Bu sayede nedenleri de saptanarak daha çabuk tedavi yöntemi belirlenir. Erkeklerin prostat kanseri tedavisi bu duruma sebep olabilmektedir. Geçirilen ameliyatlar ve pelvik travma da bu duruma sebep olabilir. Bazı hastalıklar ve kullanılan ilaçlar ile ortaya çıkan inkontinans ne demek öğrenildikten sonra tedavi aşamasına geçilir. Tedavi de seçilecek yöntem hastaya ve hastalığın türüne göre değişir.

Stres İnkontinans ve Sebepleri

Zorlamalı idrar kaçırma denilen bu idrar kaçırma çeşidi karında artan basınç sebebi ile meydana gelmektedir. Hapşırmak, gülmek ve öksürmek stres inkontinans rahatsızlığını tetiklemektedir. Çünkü bu durumlar basıncın artmasına sebep olmaktadır. Hasar alan ve gevşeyen pelvik kasları, idrarın tutulmasını zorlaştırarak stres inkontinans sorununu ortaya çıkarmaktadır. Mesane desteklenmezse karın içi basınç artarak idrar kaçırmayı engelleyen kapağın işlevini yitirmesine sebep olur. Bu durum ile ortaya çıkan stres inkontinans sebepleri arasında iri bebek doğurma, hamilelik, sigara ve zorlayıcı işler sebep olmaktadır. Bu durumların etkisi ile gevşeyen kaslar tedavi edilerek sorun çözülmektedir.

Stres İnkontinans Etkileri ile Can Sıkmaktadır

Bu hastalıkta kaçırılan idrarın ölçüsü hastalığı çeşidine göre değişmektedir. Bazı hastalar bazı aktiviteler esnasında idrar kaçırma yaşarken bazı hastalarda her durumda stres inkontinans hastalığını yaşamaktadır. Bu durum kişiden kişiye ve vücut yapısına göre değişmektedir. Bu durum özellikle kadınların hem sosyal hayatını hem de iş hayatını etkilemektedir. Giyim şeklini bile etkileyen bu hastalık özellikle kadınları için can sıkıcı bir durumdur. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için http://www.inkontinans.net/stres-inkontinans/ adresi ziyaret edilebilir.

İnkontinans

İnkontinans ile ilgili olarak mesane zayıflığı veya idrar tutamama sorunu, aslında düşünülenden çok daha yaygın bir sorundur. Mesane zayıflığı ya da İnkontinans idrar tutamama sorunu, çeşitli sebepler ile oluşabilmektedir. Erkek ya da kadın, yaşlı veya genç, her bir kişi İnkontinans sorunundan etkilenebilmektedir. Bu makalemizde siz değerli okurlar için Üriner İnkontinans Nedir konusu hakkında detaylı bilgi derledik. Makaleyi takip ederek Üriner İnkontinans Nedir öğrenebilirsiniz.

Mesane Zayıflığı Ya da İdrar Tutamama, Üriner İnkontinans Nedir?

Kısa tek olan biyoloji dersi; Kan dolaşımında gerekli olmayan bütün maddeler böbrekler yolu ile filtrelenmekte veya mesaneye gönderilmektedir. Mesane yarı miktarda dolu olunca, sinirler beyine idrara çıkma zamanının geldiğine dair bir tek sinyal göndermektedir. İdrar, 2 kas yolu ile muayene edilen üretraya gider; bu kaslar yolu ile üretra açılmakta ve kapanmaktadır. Hayatlarının rastgele bir tek çağında her 5 kadından 2’i ve her 10 erkekten 1’i, bu akışın durduğu, az ya da sadece tek sürü miktarında kaçırdığı tek süreç yaşamaktalar.

Üriner İnkontinans Nedir Mesane Zayıflığının Sebepleri Nelerdir

Üriner İnkontinans Nedir? Bu sorunun çok çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Kadınlarda İnkontinans genellikle hamilelik, menopoz ile doğuma bağlı bir şekilde zayıflamaya başlayan pelvik taban kasları bu soruna neden olur. Erkeklerde ise, İnkontinans durumu büyümeye başlayan prostat ya da prostat ameliyatlarının ardından gelişen farklı etkenlere bağlı olarak oluşmaktadır. İki cinsiyette de bulunabilen mesane zayıflığının İnkontinans diğer nedenlerine gelecek olursak; demans, diyabet ile felç gibi sisteme zararlı sağlık sorunları veya Alzheimer, Parkinson, multipl skleroz veya beyin hasarları gibi nörolojik sorunları ve nedenler başlıca gelmektedir. Bunla beraber, çok kilolu biri iseniz mesaneye yapılan çok basınç nedeni ile mesane zayıflığı ile hayati riskiniz çok yüksektir.

Mesane Zayıflığı Üriner İnkontinans Nedir? İnkontinans Yaşayanlar Ne Yapmalıdır?

Bu hastalığa yönelik olan tedavi yöntemleri araştırılabilir, alanında uzman olan hemşire ya da doktora danışabilirsiniz. Onlar ne yapılması gerektiğiyle ilgili sizlere tavsiye verebilir.

Mesane Zayıflığı İnkontinans türüne bağlı olarak, bazı belirli egzersiz türleri ile birde hayat tarzınızda yapacağınız birden fazla değişim İnkontinans sorununu düzeltebilmekle birlikte bu sorunu kökten ortadan kaldırabilir. İdrar ve ona ek olan sonra ki safhalarda dışkıyı tutamama meselenizin olmasına rağmen size ya da bakımını üstlenmiş olduğunuz kişiye konforlu bir yaşam sunacak ürünler de bulunmaktadır. Bu ürünler sıvıyı güçlü ve hızla emer ve kokuyu yok eder; böylece hasta kendini kuru, temiz ve güvende hissetmiş olur. Üriner İnkontinans Nedir konu üzerinde ya da tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için tecrübe sahibi ekibimizden detaylı bilgi talebinde bulunarak detaylı alabilirsiniz. İletişim numaramızdan bize ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız. http://www.inkontinans.net/iletisim/ adresi ziyaret edilmelidir.

 

İçerikler

İletişim Formu

Önemli: Sadece erkeklerde idrar kaçırma hakkında bilgi verilmektedir.

Ad Soyad (gerekli)

Telefon (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Durumunuz (Gerekli)

İletiniz

Bizi ilk nereden duydunuz? (gerekli)

Kullanım Koşullarını kabul ediyorum.

Whatsapp 7/24