Stres İnkontinans

Stres İnkontinans günümüzde özellikle kadınlarda görülen, az da olsa erkeklerde görülen idrar kaçırma hastalığı, sosyal hayatı etkileyen ciddi bir sorundur. Bu sorunu yaşayanlar inkontinans ne demek genelde bilmezler. Bu hastalıkta hasta istemsiz olarak idrarını tutamaz. Bu durum sosyal hayatı olumsuz olarak etkilemektedir. Hastaya utanç verdiği için çoğu hasta inkontinans ne demek ilgilenmez. Ancak bu durum tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumdur. Bu rahatsızlığı oluşmasında birçok etken vardır. Bu etkenlerin sayısı kadar da tedavi yöntemleri vardır. Yaşam temposunun zayıflamasına neden olan inkontinans ne demek araştırılması gereken bir durumdur. Bu araştırma sonucunda da geliştirilen birçok tedavi yöntemlerinden en uygun olanı seçilmelidir.

İnkontinans Ne Demek ve Sebepleri Nelerdir?

Genellikle büzücü olan kasların zarar görmesi ile ortaya çıkmaktadır. Büzücü kaslar, idrar torbasında biriken idrarın kontrolünü sağlamaktadır. Bu kas üretrayı kapatamadığı durumda idrar kaçırma durumu meydana gelir. Etkin tedavi için öncelikle inkontinans ne demek bilinmelidir. Bu sayede nedenleri de saptanarak daha çabuk tedavi yöntemi belirlenir. Erkeklerin prostat kanseri tedavisi bu duruma sebep olabilmektedir. Geçirilen ameliyatlar ve pelvik travma da bu duruma sebep olabilir. Bazı hastalıklar ve kullanılan ilaçlar ile ortaya çıkan inkontinans ne demek öğrenildikten sonra tedavi aşamasına geçilir. Tedavi de seçilecek yöntem hastaya ve hastalığın türüne göre değişir.

Stres İnkontinans ve Sebepleri

Zorlamalı idrar kaçırma denilen bu idrar kaçırma çeşidi karında artan basınç sebebi ile meydana gelmektedir. Hapşırmak, gülmek ve öksürmek stres inkontinans rahatsızlığını tetiklemektedir. Çünkü bu durumlar basıncın artmasına sebep olmaktadır. Hasar alan ve gevşeyen pelvik kasları, idrarın tutulmasını zorlaştırarak stres inkontinans sorununu ortaya çıkarmaktadır. Mesane desteklenmezse karın içi basınç artarak idrar kaçırmayı engelleyen kapağın işlevini yitirmesine sebep olur. Bu durum ile ortaya çıkan stres inkontinans sebepleri arasında iri bebek doğurma, hamilelik, sigara ve zorlayıcı işler sebep olmaktadır. Bu durumların etkisi ile gevşeyen kaslar tedavi edilerek sorun çözülmektedir.

Stres İnkontinans Etkileri ile Can Sıkmaktadır

Bu hastalıkta kaçırılan idrarın ölçüsü hastalığı çeşidine göre değişmektedir. Bazı hastalar bazı aktiviteler esnasında idrar kaçırma yaşarken bazı hastalarda her durumda stres inkontinans hastalığını yaşamaktadır. Bu durum kişiden kişiye ve vücut yapısına göre değişmektedir. Bu durum özellikle kadınların hem sosyal hayatını hem de iş hayatını etkilemektedir. Giyim şeklini bile etkileyen bu hastalık özellikle kadınları için can sıkıcı bir durumdur. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için http://www.inkontinans.net/stres-inkontinans/ adresi ziyaret edilebilir.

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Sayısı (1)

  • Avatar

    M. Corek

    |

    Bilgiler için teşekkürler…

    Reply

Yorum Yaz

İletişim Formu