Urge İnkontinans

Urge İnkontinans ile ilgili olarak birçok insanın başına gelen büyük problemlerden biri idrar torbasından istemsiz olarak idrarın dışarı çıkması durumuna inkontinans denir. İki türü vardır ve bunlar fekal inkontinans ile urge inkontinans çeşitleridir. İdrar kaçırma da denilen bu rahatsızlık genelde kadınlarda görülür ancak erkeklerinde başına gelmektedir. Her 10 kadından birinde bu rahatsızlık görülmektedir. Bu durumdaki kişilerin utanç duymasına neden olan urge inkontinans rahatsızlık veren bir hastalıktır. Bu hastalığın birçok sebebi vardır. Bu sebep kadar da tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu hastalığın kendisinde olduğunu düşünen kişiler bir üroloğa başvurarak fekal inkontinans ve buna benzer hastalıkların tedavi yöntemlerini uygulayabilir. Hastalık tedavi edilmezse sosyal yaşamı etkileyebilir.

Urge İnkontinans ve Türleri

İdrarın istemeden dışarı çıkması durumuna denmektedir. Hasta bu durumda kendi isteği ve talebi dışında idrar kaçırmaktadır ve urge inkontinans genelde kadınlarda görülmektedir. Değişik türleri de olan bu hastalık ciddi boyutta idrar kaçırmalara sebep olmaktadır. Eğer hasta gelen idrarını istese de engelleyemiyorsa veya erteleyemiyorsa urge inkontinans türü idrar kaçırma hastalığı var demektir. Bu durumdaki hasta tuvaleti geldiği zaman lavaboya bile yetişemez durumdadır. Yaşlılarda ve çocuklarda en fazla görülen idrar kaçırma türüdür. Nedenleri farklı olarak her yaş gurubunda da görülebilen urge inkontinans enfeksiyon nedeniyle meydana geliyorsa tedavisi çok kısa sürmektedir. İlaç tedavisi ve davranışsal terapi yöntemi ile tedavisi yapılan bu hastalık fekal inkontinans türü idrar kaçırmanın da engellenmesini sağlamaktadır. Tedavi yöntemi hastaya göre belirlenmektedir.

Fekal İnkontinans Tedavi Seçeneği Çok Fazladır

İdrar kaçırma hastalığının sebebine göre seçilen tedavi yöntemi de değişmektedir. Diyetler, ilaç tedavileri, ameliyat, egzersiz ve diğer tedavi yöntemleri uygulanan yöntemlerdendir. Hastalığın sebebi kaslardan dolayı meydana geliyorsa fekal inkontinans için egzersiz yöntemi uygulanır. Bu şekilde o bölgedeki kaslar güçlendirilerek idrarın tutulması sağlanmaktadır. Bu şekilde idrar kontrol altına alınmış olacaktır. Doğum esnasında meydana gelen sarkmalar sebebi ile fekal inkontinans türü idrar kaçırma görülüyorsa tedavi için cerrahi yöntem tercih edilir. Bu yöntemle hem hasar gören yer tedavi edilebilirken hem de değiştirilebilmektedir.

Fekal İnkontinans Tedavisinde Sinirsel Uyarı ile Sorun Çözülmektedir

Omurilikten pelvis denilen yere kadar uzanan sinirlere sakral sinirler denir. Bu sinirler kasların gücünü ve etkisini belirler. Küçük ve sık sık yapılan elektrik uyarıları yapan bir cihaz vücuda yerleştirilir ve bağırsak kaslarının güçlenmesi sağlanır. Diğer yöntemlerle tedavi edilemeyen fekal inkontinans hastalığı için bu uygulama etkilidir. Daha fazla bilgi almak için http://www.inkontinans.net/urge-inkontinans/ adresi ziyaret edilebilir.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

İletişim Formu