Üriner İnkontinans Nedir?

İdrar Kaçırma Yani Üriner İnkontinans Nedir?

Halk arasında adı idrar kaçırma olarak bilinen inkontinans daha doğrusu üriner inkontinans nedir? İdrar kaçırma olarak bilinen üriner inkontinans nedir bireylerin istemeden de olsa idrar kaçırmalarıdır. Genel de 30 ve 40 lı yaşlardan sonra başlayan bir problemdir. Günlük hayatın ve sosyal yaşamın akışını etkileyen, sorunlar yaratan bir hastalıktır inkontinans. Hastalık yani üriner inkontinans nedir biliniyor fakat neden oluyor bu hastalık?

Üriner İnkontinans Nedenleri?

Eğer bir diyabet hastasıysanız inkontinans hastalığınızın bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Genel olarak ani bir idrar sıkışması diyabet habercisidir. Erkekler de ise daha çok prostat hastalıklarında oluşan bir problemdir çünkü prostat hastalığı mesane de bir baskı oluşmasına ve üretra dediğimiz idrar kanalında sıkışma ve daralma görülmesine neden olur. Bu da idrarla alakalı birçok probleme yol açar. Vücut belirli bir kilodan sonra düzensizlik yaşayabilir ve birçok problem oluşabilir. Obezite gibi bir durumda mesanenin kaldıramayacağı bir baskı oluşur ve idrarı tutamama gibi problemler ortaya çıkar. Çok fazla doğum yapan kadınlarda da inkontinans problemi görülebilir. İnkontinans sebeplerini ve üriner inkontinans nedir öğrendik ama bunu engellemek için ne yapmalıyız?

Üriner İnkontinans Nasıl Önlenir?

İdrara çıkması gerektiğinde çoğu insan hemen tuvalete gitmiyor ve idrarını tutuyor. Bu alışkanlık mesane de problemler oluşabilir. İdrar kaçırma yani inkontinans problemi yaşayabilir. Aynı zaman da belirli bir yaşın üzerine geldikten sonra düzenli olarak ürolog ve jinekolog kontrollerini aksatmamanız gerekiyor. İnkontinans nasıl önlenir, üriner inkontinans nedir öğrendikten sonra en önemli konu nasıl tedavi edildiğidir.

Üriner İnkontinans Tedavisi

İlk olarak davranışsal tedavi yöntemleri denenir. Mesane ile ilgili egzersizler, beslenme şekilleri gibi uygulamalarla tedavi etmeye çalışılır. Fiziksel olarak ise kas egzersizleri yaptırılır ve kaslara elektrot yerleştirilerek bir tedavi yöntemi uygulanır. Bir başka yöntem ise ilaçla tedavidir. Fakat bazı ilaçlar yan etki yaratabilir. Medikal araçlar ile idrar kaçırması engellenebilir. Mini tampon veya silikon araçlar kullanılabilir. İlerlemiş vakalar da ise cerrahi yöntemler uygulanabilir. Mesane kas tabakasına botoks yapılır veya sinir uyarıcı cihazlar ile uygulama yapılır. Alternatif bir tedavi yöntemi ise erkekler de kullanılabilen artifisyel üriner sfinkter ürünü erkeğin testislerine yerleştirilir ve idrar yapmak istenildiğinde pompa yoluyla idrar çıkışı sağlanır. İnkontinans ya da üriner inkontinans nedir konusu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için veya üriner inkontinans nedir konusu ve sebepleri hakkında bilgi sahibi olmak için http://www.inkontinans.net/uriner-inkontinans-nedir/ siteye başvurabilirsiniz.

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

İletişim Formu