Yapay Sfinkter Hangi Hastalar için Uygundur?

Yapay Sfinkter Hangi Hastalar için Uygundur? Sorusu ile ilgili Video

Yapay Sfinkter veya yapay tutucu özellikle prostat kanseri için ameliyat olmuş, hastalarda ya da büyük prostat olup iyi huylu prostat büyümesinden dolayı ameliyat olmuş hastalarda eğer idrar kanallarındaki kasların zarar görmesi sonucu bir idrar tutamama durumu ortaya çıkmışsa bu hastalara uygulanabilen bir yöntemdir.

Yapay Sfinkter Hangi Hastalar için Uygundur ve Kimlere Uygulanabilir?

Özellikle erkeklerde %99 oranında erkek hastalarımıza uyguladığımız bir yöntem. Bu cihazı daha çok uyguluyoruz. Kadınlarda ise çok çok nadir %1, 1000’de 5 oranında uygulanan bir yöntemdir.

Çok çok komplike yapılardır. Ama erkeklerde daha sık görüyoruz. Erkeklerde özellikle radikal prostat yani prostat kanseri sonrasında yapılan bir ameliyattan sonra bunun ortaya çıkma durumu %2 ile %4’tür.

Ve bu hastada özellikle 6 ay ile 1 yıldan sonra idrar kaçırma sorunu hala devam ediyorsa o zaman bir çözüm arama yoluna gidiyoruz. Yapay Sfinkter yapay tutucu cihazı her hastada uygulanmıyor. Çok basit çok az kaçırması olanlarda veya 3-4 ay içerisinde bu yöntemi hemen uygulamıyoruz bir bekleme sürecine daha farklı tedavilere başlıyoruz.

Bu yöntemlerde fayda görmez ise ya da orta çok şiddetli kaçırması var ise bir hastanın o zaman yapay tutucu, yapay Sfinkter cihazını bu hastamıza uyguluyoruz. Bu arada temel kriter: Bu hastanın ameliyattan sonra 6 ay ile 1 sene arasında beklemiş olmalarıdır.
Bir de İdrar tutmaya yarayan kas yapının oldukça zarar görmüş olmasıdır. Yani geri dönüşümsüz bir zarar var ise o zaman kalıcı bir çözüm yani yapay Sfinkter cihazı uygulamak yerinde olacaktır.

İdrar Kaçırma Nedenleri

Yapay Sfinkter Hangi Hastalar için Uygundur? Sorusundan ziyade

İdrar kaçırma nedenleri ile ilgili olarak idrar kaçirma bir sonuçtur ve bir rahatsizlik sonucu ortaya çikar. idrar kaçirmanin sebebinin bulunmasi amaçlı hastanin bir üroloji uzmanina bas vurmasi gerekir.

Idrar kaçirmanin sebebinin bulunmasi amaçlı üroloji uzmaninin yapacagi fizik muayene sirasinda hastanin geçmişinin iyi dinlenmesi ve iyi degerlendirilmesi lazımdır. Baskı tipi idrar kaçirma meseleninde hastanin geçirmis oldugu cerrahi bir iyileştirme olup olmadigi sorgulanir.

Sikisma tipi olarak bilinen idrar kaçirma tedavisi için meseleninde hastanin iyi dinlenmesi gerekir. Idrar kaçirma sorunu durumda olan erkeklerde muayenede prostat varligi, cerrahi geçirmis olmasi, kronik idrar yolu enfeksiyonu varligi, tas hastaligi varligi, sinir harabiyetine bagli nörolojik bir bozukluk varligi, geçirmis oldugu kaza ve travmalar varligi benzeri hastaliklarin degerlendirilmesi ve arastirilmasi amaçlı gereken idrar testleri, kan testleri ve görüntüleme metotları kullanilir.

Uzunca devam eden ve ilaç tedavisine ragmen iyilesmeyen tuvalete yetisememe tarzinda idrar kaçirma sorunu nörolojik olarak incelenmelidir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Aşağıdaki Form vasıtası ile İdrar Kaçırma tedavi merkezleri, İdrar Kaçırma Tedavisinde üroloji uzmanları ve aklınıza takılan tüm soruları yazarak bizlere iletebilirsiniz. Sizlere en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır.

[contact-form-7 id=”1008″]

İletişim Formu