Yapay Sfinkter Nasıl Çalışır Nasıl Kullanılır?

Yapay Sfinkter Nasıl Çalışır Nasıl Kullanılır? Sorusu ile ilgili Video

Yapay Sfinkter Nasıl Çalışır Nasıl Kullanılır? Sorusu ile ilgili olarak şimdi hastalarımızın bu yapay idrar tutucu, yapay Sfinkter dediğimiz zaman önce bir ürküyorlar. Bunun kullanımından biraz tedirgin oluyorlar acaba bunu kullanabilir miyim? Çünkü bu neticede bu cihaz gibi algılanıyor ve biraz tedirgin yaklaşıyorlar. Oysa bunu  kendilerine izah ettigimizde ve daha önce ameliyat olmuş olan hastalarda görüştügümüzde aslında son derece basit bir kullanımı olduğunu görüyorlar.

Yapay Üriner Sfinkter Nasıl Çalışıyor?

Tek bir kumandası var ve bu kumandadan bütün olay yönetiliyor. Bu kumandanın bir dümesine basarak idrarın akışı sağlanıyor. Sonrasından herhangi bir düğmeye basmak veya kapatmak gerekmiyor. Çünkü cihaz otomatik iki dakika içerisinde kendini kapatıyor. Yani tekrar hasta idrar hale geliyor. Tabi her hastaya uygulamak söz konusu değil özellikle birincisi bu tip cihazları kullanabilecek yetenekte olması lazım. Bu da çok basit sağ elini veya sol elini kullanıyor olması bir felç durumu olmaması lazım. Aynı şekilde hastanın mental yani zihinsel sağlıklı bir kişi olması gerekiyor. Bu tür yeteneğe sahip her hastalar rahatlıkla bu cihazı kullanabilirler.

Özellikle cihazın uygulanmasında bir takım kriterlerimiz var o da şunlar; Hastanın mesela hali hazırda bir mesane tümörünün olmaması lazım. İdrar yolunun o idrar tüpünün, kanalının sağlıklı olması gerekiyor. Dar olmaması gerekiyor. Şayet dar ise önce darlığını tedavi edip sonra birkaç ay sonra bu cihazı uyguluyoruz. Bir de yine idrar torbasında Herhangi bir bozukluk idrar depolama yeteneginde bir arıza olmaması gerekiyor. Şayet sağlıklı bir birey sadece idrar kaçırmak için bize başvurmuşsa bu cihazı rahatlıkla kullanabilir.

Hastalar Nasıl Kullanıyor?

Cihazın nasıl çalıştığına gelince biraz önce bahsettiğim gibi bir rezervuarı var, bir sıvı haznesi var, bir kumandası var ve bir kelepçesi var. Bu hastaya yerleştirildikten sonra özellikle kumanda yoluyla özellikle hasta idrara sıkıştığı zaman kumandasına basıyor ve bastığı noktada tuvalette hastanın idrar kanalları açılıyor.

Nasıl Bir Mekanizması Var Hastalar Kolayca Uyum Sağlayabiliyor mu?

Dolayısıyla bu kelepçe gevşemiş oluyor. Sonuçta içinden idrar akıyor. İdrar tüpünün içinden idrar akıyor. Hasta mesanesini boşaltıyor. Daha sonra bu(cihaz) iki dakika içerisinde tuvalette bekleyince hasta kendiliğinden dolup kelepçe idrar kanalını sıkıştırıyor. Dolayısıyla idrar kaçırmada ortadan kalkmış oluyor. Kullanımı son derece basit aslında. Bizim pek çok yaşlı hastamız da oluyor. Onlara da öğrettigimizde ortalama 5 dakika içerisinde son derece rahat bir şekilde öğreniyorlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Aşağıdaki Form vasıtası ile İdrar Kaçırma tedavi merkezleri, İdrar Kaçırma Tedavisinde üroloji uzmanları ve aklınıza takılan tüm soruları yazarak bizlere iletebilirsiniz. Sizlere en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır.

[contact-form-7 id=”1008″]

İletişim Formu