Yapay Sfinkter Nedir?

Yapay Sfinkter Nedir? Sorusu ile ilgili Video

Yapay Sfinkter Nedir? Sorusu ile ilgili olarak yapay Sfinkter bozulan idrar tutma yeteneğinin yeniden kazandırılmasını sağlayan silikondan yapılmış cihazdan oluşan bir yapıdır.
Bu cihaz özellikle vücutla uyumlu olarak yapıldığı için hastalar rahatlıkla takıp uzun yıllar boyunca, hatta sürekli hastaların
içerisinde kalan bir cihaz.

Yapay Sfinkter Kaç Kısımdan Oluşur?

Üç parçadan oluşan bir cihaz;
1- İdrar kanalının oradaki zayıflayan işlev görmeyen kas yapının tekrar işlevini görmesini sağlayan bir kelepçeden oluşmakta.
2- Sıvının içerisinde yer aldığı bir rezervuardan oluşmakta buradan gördüğünüz gibi bu bir rezervuar (Elinde gösteriyor).
Bu idrar kanalının, idrar borusu da denilebilir onun etrafını saran bir kelepçe yapıdır.
3- Bunları kumanda eden bir küçük bir kumanda dügmesinden oluşan üç parçalı bir cihaza yapay idrar tutucu ya da yapay sfinkter
ismini veriyoruz.

Erkeklerde ve Bayanlarda İdrar Kaçırma Çeşitleri

Yapay Sfinkter Nedir? Sorusunun yanında

Erkeklerde İdrar Kaçirma

Erkeklerde stres tipi idrar kaçirma nedir: Stres tipi idrar kaçirma problemi öksürme, aksirma, hapsirma, gülme sirasinda karin basinci arttiginda meydana gelen idrar kaçirma problemi stres tipi idrar kaçirma olarak adlandirilir. Stres tipi idrar kaçirma erkeklerde fazladan iyi huylu prostat büyümesi ya da kötü huylu prostat büyümesinedeniyle yapilan prostat cerrahisi sonrasi daha sık görülür.

Erkeklerde sikisma tipi idrar kaçirma nedir: Sikisma tipi idrar kaçirma bir anda idrarin sikismasi sonucu tuvalete yetisememe tarzinda idrar kaçirmadir. Sikisma tipi idrar kaçirmanin birçok nedeni vardir. Bu nedenlerden en sik görüleni akut idrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarinda tas olmasi, idrar yöntemleri tümörleri, geçirilen kazalara bagli olarak idrar kesesinin sinirsel muayenesinin bozulmasi, yeniden kazalara bagli legen kemiklerinin travmasi sonucu idrar kaçirmadir.

Erkeklerde dolup tasma tipi idrar kaçirma nedir: Dolup tasma tarzi idrar kaçirma, idrar kesesini uyaran sinirlerde ciddi derecede harabiyet olusmasi sonucu ortaya çıkar. Bu harabiyet nedeniyle hasta kişi idrarini hiç hissetmez ve dolup tasma tarzinda idrarini kaçirir.

Bayanlarda İdrar Kaçirma

Geldigi anda acil idrar yapma istegi ile kaçirma(urge inkontinans: asiri aktif mesane): burada kisi idrar kesesini kontrol edemiyor acil idrar yapma gereksinimi doguyor. Ani otomatik kasilma seklinde olusuyor.

Idrar kaçirma (stress inkontinans): Karin içi basinci artiran öksürme, aksirma ve gülme halinde kaslarin ve sinirlerin güçsüzlügüne bagli olusmaktadir.
Yukarda saydigimiz her iki halinde ayni anda olmasi ile olusur.

Bayanlarda idrar kaçırma tedavisi ile bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Aşağıdaki Form vasıtası ile İdrar Kaçırma tedavi merkezleri, İdrar Kaçırma Tedavisinde üroloji uzmanları ve aklınıza takılan tüm soruları yazarak bizlere iletebilirsiniz. Sizlere en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır.

[contact-form-7 id=”1008″]

İletişim Formu