İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar Kaçırma Nedir?

Mesane kontrolünün kaybedilmesi neticesinde idrarın istemsiz olarak akıtılması idrar kaçırma olarak adlandırılır. İdrar kaçırma damlalar şeklinde olabileceği gibi yoğun bir biçimde de görülür. İdrarı tutamama, idrarın istem dışı olarak akması durumlarını kapsar.

İdrar kaçırma durumu, hastaları sosyal ve psikolojik olarak da olumsuz yönde etkiler. Aktiviteler yapamama, dışarı çıkamama gibi psikolojik etkilenmeler gerçekleşir. Kişinin özgüvenini yitirmesi söz konusudur.

İdrar kaçırma yaş ilerledikçe yoğun rastlanılmaya başlanan bir durumdur. Yaşı ilerleyen kadınlarda, yaşı ilerleyen erkeklere oranla idrar kontrolü daha zor hale gelir ve idrarı kaçırma daha fazla görülür.

İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar Kaçırma Nedir

İdrar Kaçırma Nedir? Sorusundan ziyade

AAMS ne türlü oluşuyor?

Asırı etkin mesane sendromu (AAMS) Yas¸ ile dogru orantılı olarak yükselen AAMS, bütün yas¸ gruplarında görülmesine ragmen ileriki yaslarda daha sık rastlanıyor. Rahatsızlık mesanenin dolumu esnasında meydana çıkan istemsiz kas kasılmalarından kaynaklanıyor. Idrar yapma duygusu geldiginde beyine yollanan sinyaller bosalma ihtiyacını belirtiyor. Mesane kasının istemsiz hareketleri nedeniyle beyin ve idrar torbası arasındaki koordinasyonun bozulması sonrasında idrar sorunları yasanmaya bas¸lanıyor.

Gençlerde de azımsanmayacak oranda görülen sorun, 60 yasın üzerindeki bayanlarda her 3 kadından bir tanesini etkiliyor.
Kadınlarda erkeklere nispeten daha sık görülür.
Obezlerde ve sigara içenlerde daha sık rastlanıyor.
AAMS’li bayanlarda hipertansiyon ve kalp hastalıgı erkeklerde ise s¸eker hastalıgı iki kat daha sıktır.
Rahim (döl Yatağı), mesane sarkması vakalarında ve rahim (döl yatağı) operasyonu olanlarda daha yüksek oranda AAMS görülür.
Vajinal dogum yapanlarda sezeryan ile dogum yapanlara nispeten daha çok sık sık AAMS görülür. Dogum sayısı bir risk faktörüdür.

İdrar kaçırma ve rahim (döl yatağı) sarkması iyileştirme edilebilir

Yaşlanınca daha çok gündeme iştirak eden idrar tutamama probleminin esasında yaşla alakası yoktur fakat menopoz sonrasında daha sık rastlanmaktadır. Bayanlar menopozdan daha sonra daha az östrojen hormonu üretirler, bu azalma idrar tutamamaya katkıda olabilir. Östrojen, mesane ve üretranın (idrar yolu) iç yüzeylerinin sıhhatli kalmasını olanağı sağlar. Östrojen azalınca bu dokular kapanma yeteneklerini kaybederler, başka bir deyişle üretra idrarı eskisi civarı pratik tutamaz. 80 yaşına civarı hayatını sürdüren bayanların tahmini %12’sinin idrar kaçırma ya da rahim (döl yatağı) sarkması sebebi ile operasyon olmakta. Konusunun uzmanı hekimlere gitmeyen hasta olanların üçte birinde problemin çözülmediği ve problemlerin devam ettiği gözlemlenmektedir. Bayanın günlük hayatını olumsuz istikamette etkileyen üstelik sosyalleşmesine engel meydana iştirak eden idrar kaçırma ve rahim (döl yatağı) sarkması son zamanlarda iyileştirme edilebilir hastalıklar grubunda koltuk almaktadır.Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

İletişim Formu